O klubie

W Wojskowym Klubie Sportowym sekcja piłki ręcznej została utworzona w 1955 roku, a zespół został zgłoszony do rozgrywek piłki ręcznej jedenastoosobowej. Już rok później uzyskał awans do I ligi. W ciągu 10 lat startów zdobywa osiem mistrzowskich tytułów.

W rozgrywkach piłki ręcznej siedmioosobowej Śląsk zadebiutował w 1957 roku. Rok później awansował do I ligi i w swoim debiucie zdobył pierwsze mistrzostwo Polski. W latach 1955-1969 w sekcji działał założyciel klubu, jego zawodnik oraz trener Kazimierz Frąszczak. W tym okresie Śląsk wywalczył sześć tytułów mistrzowskich.

Największe sukcesy drużyna WKS-u święciła w latach 1972-1978. Trenerem zespołu był wówczas Bogdan Kowalczyk, a w klubie grali tacy zawodnicy jak: Jerzy Klempel (król strzelców IO w Montrealu i Moskwie oraz mistrzostw świata w 1978 i 1982 roku), Daniel Waszkiewicz, Zdzisław Antczak, Zbigniew Tłuczyński, Andrzej Sokołowski. Wrocławianie siedmiokrotnie z rzędu wygrywali mistrzostwo Polski i raz triumfowali w Pucharze Polski. W 1978 roku dotarli do finału Pucharu Europy (obecnie Liga Mistrzów), gdzie przegrali z niemieckim SC Magdeburg. W sezonie 1981/1982 drużyna wywalczyła dublet, sięgając po mistrzostwo i po puchar.

Po raz ostatni Śląsk został mistrzem Polski w 1997 roku, a trenerem był wtedy Jerzy Klempel, który działał w klubie, aż do śmierci w 2004 roku. W 1998 roku WKS był wicemistrzem Polski, a w latach 2000, 2002-2004 zdobywał brązowe medale. W roku 2005 Śląsk przystępował do play-off z pierwszego miejsca po sezonie zasadniczym, ale skończył rozgrywki dopiero na czwartym miejscu.

Ze względu na problemy finansowe z zespołu odeszło wielu podstawowych zawodników, m.in. Krzysztof Lijewski, Maciej Dmytruszyński, Artur Banisz, Krzysztof Górniak. Upadającą sekcję postanowiła ratować firma AS-BAU. Zespół przetrwał, ale do dawnej świetności już nie wrócił. Brak zaangażowania innych sponsorów doprowadził do tego, że w roku 2007 Śląsk po raz drugi w swojej historii spadł z ekstraklasy. Powrócił doń w 2009 roku, zajmując w PGNiG Superlidze 9. miejsce. Niestety po tym sezonie klub nie został zgłoszony do rozgrywek, a zespół rozwiązano. Tym samy piłka ręczna w Śląsku przestała istnieć.

Wtedy nie udało się uratować Śląska, lecz grupa osób związanych z wrocławskim handballem, zaczęła działać, aby reaktywować najbardziej utytułowaną sekcję w historii polskiej piłki ręcznej (15 tytułów mistrza Polski). Mowa przede wszystkim o Jacku Olejniku oraz Danielu Grobelnym. Obaj przez lata związani byli ze Śląskiem, a swoje kariery kontynuowali za granicą. Dzięki ich działaniom, władz miasta Wrocławia oraz wielu innych osób zespół pod nazwą Śląsk Wrocław Handball Team został zgłoszony w sezonie 2011/12 do II ligi grupy 1 (to trzecia klasa rozgrywkowa w Polsce).

W sezonie 2011/12 Śląsk pewnie wywalczył awans do I ligi (bezpośrednie zaplecze PGNiG Superligi), niestety w I lidze zajął 3. miejsce i tym samym nie awansował. W kolejnym roku dzięki determinacji władz klubu oraz zmianom kadrowym, Śląsk pewnie awansował do PGNiG Superligi.
W sezonie 2014/15 Zespół wywalczył utrzymanie w Superlidze i przystąpił do rozgrywek Superligi w Sezonie 2015/2016.